Bu inceleme Technopat tarafından hazırlanmıştır. İncelemenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeni nesil LED projeksiyon teknolojisi kullanan 4K çözünürlüklü ViewSonic X10-4K modelini sizler için inceledik.

 

ViewSonic X10-4K modeli, kutu tasarımından kuruluma kadar klasik projeksiyonlardan olmadığını belli ediyor. IF tasarım ödüllü bu projeksiyon oldukça lüks bir tasarıma sahip. Türkiye’de inceleme tarihinde 10.000 TL piyasa fiyatı vardı. Ancak bu fiyata değen özellikler sunuyor.

 

DLP LED Görüntü Teknolojisi

 

Bu modelde kullanılan LED lamba, sıradan ve markasız LED’lerden değil, DLP LED adlı yeni nesil bir teknoloji. Bu teknoloji ile birlikte RGBB renk tekerleği kullanılıyor. Özetle tekerde ek bir mavi ışık var ve bu sayede parlaklık seviyesi, aynı zamanda kontrast yani karşıtlık çok daha üst bir seviyeye çıkıyor. Renk kalitesinde çok büyük bir gelişme var. Öngörülen 30.000 saat lamba ömrü de özellikle dikkat çekici bir özellik.

 

Rec.709 renk standardının %125 oranında geniş renk uzayını kapsayan X10-4K modeli, ev sinemasında daha canlı ve sinematik. DCI-P3 renk gamutunun ise yüzde 83’ü kapsanıyor. Kullanırken yeni nesil LED’in çok daha canlı bir görüntü verdiğini doğruladık. İkinci nesil 0.47 inç Texas Instruments DLP yongası çok başarılı çalışıyor. Görüntünün çevresindeki ek karanlık bant burada daha az belirgin.

 

Ses Kalitesi

 

Bu modelde ses üretimi Harman/Kardon ses sistemi ile sağlanıyor. Bu ses sistemi cihazı Bluetooth bağlantısı üzerinden hoparlör olarak kullanmanıza da imkan veriyor. 8 Watt gücünde bir çift sürücüsü var. Telefonunuzdan Spotify ya da YouTube’un sesini X10-4K’ya verebilir, ek bir Bluetooth hoparlöre ihtiyaç duymadan kaliteli ses elde edebilirsiniz. Deneyip sesinden memnun kaldık, hem film izlerken, hem müzik dinlerken kullanışlı bir özellik.