Bu inceleme Technopat tarafından hazırlanmıştır. İncelemenin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

 

Kendi kategorisinde en erişilebilir monitör olan Viewsonic VX3211-4K modeli yüksek çözünürlüklü bir çalışma ve oyun alanı isteyenler için tasarlanmış.

 

4K çözünürlük (3840×2160 piksel) kullanıcılara çok keskin bir görüntü sunuyor. Yeni nesil oyunlar ve uygulamalar söz konusu olduğunda, bu çözünürlüğün getirdiği geniş çalışma alanının pek çok avantajı var. Çalışırken pek çok farklı uygulamayı, internet sitesini ekrana sığdırmak ve ViewSplit ile kolayca bölerek tek ekranda çok işi yapmak mümkün.

 

Oyunlar söz konusu olduğunda ise, pek çok oyunda kenar düzeltme teknolojilerine gerek kalmadan pürüzsüz bir görüntü elde etmek mümkün oluyor. Günümüzün güçlü ekran kartları 4K@60 FPS Ultra ayarlarda oyun oynatabiliyor. Orta üst seviye kartlar ise orta ayarlarda 4K@60 FPS sağlayabiliyor. Elbette 4K çözünürlük çok eski ya da giriş seviyesi ekran kartları için uygun değil.

 

 

Sonuç Değerlendirmesi

 

 

ViewSonic VX3211-4K, yüksek renk kalitesi, yüksek çözünürlüğü, büyük ekran boyutu, düşük giriş gecikmesi, piksel tepki süresi ve fiyatı ile rahatlıkla tercih edilebilecek bir monitör. Inpug Lag 11.7, GTG değeri ise 3 ms.

 

PIP ve PBP modları farklı cihazları aynı anda bağlamak için son derece kullanışlı. Dahili hoparlörleri konsol oyunları için yeterli. Ancak PC oyunculuğu için daha güçlü bir çift hoparlör ya da kulaklık iyi olacaktır. Arka kısımda 3.5 mm çıkışı var. Masada ayakları ve duruşu sağlam, kolay sallanmıyor, ayaklar masada öne doğru gereksiz yer kaplamıyor.

 

Bu modelin eksileri ise VP serisi kadar yüksek ekran eşitliğine, ergonomik bir standa, ve markanın oyuncu modelleri olan XG’ler kadar yüksek tazeleme hızlarına sahip olmaması. Ayrıca yan tarafta yer alan OSD tuşlarının kullanılması zor. Bağlı cihazlar arası geçiş ve ses açma için neyse ki menü kısayolu var. Bunlar hem ekran kalınlığından biraz daha arkada yer alıyor, hem de menü sisteminde tuşları görmeden basarken yönergelere uymaya çalışmak zahmetli.

 

 

USB Hub özelliğinin olmaması, arka kısımda çıkartılabilen bir kulaklık askısı bulunması gibi detaylar da bazı kullanıcılar için eksiler listesinde sayılabilir.