Fotoğraf ve video profesyonellerine yönelik VP2768 monitör incelemesinde, farklı renk standartları destekleyen fabrika kalibrasyonlu modelin özelliklerine yakından bakıyoruz…

ViewSonic VP2768 incelemesinde öncelikle profesyonel tasarım monitörlerinin kullanım alanlarından bahsedelim. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde ya da serbest çalışan fotoğrafçıların, video profesyonellerinin renk ihtiyaçları, normal ev kullanıcılarından farklıdır. Bu kullanıcılar için kağıttaki baskıya uygun, doğru renkler ve kaliteli bir görüntü ticari açıdan önemlidir.

Düğün fotoğraflarında saç ve giysi renklerinizin yanlış, ortam tonunun ve diğer detayların da garip olduğunu farkettiyseniz muhtemel sebeplerden sadece birisi de renk ayarlarının yanlış, monitörün kalibrasyonsuz olmasıdır.

Yine izleyicilerin ekranlarında film ve kliplerin renklerin etkileyiciliği uzmanların emeklerinin sonucudur. Doğru yapılan işler hem bilgi ve çalışma, hem de doğru araçlar sayesinde elde edilir.

Başta belirttiğimiz kitle için sunulan profesyonel seri monitörler, pro kullanıcılara kalite artışı sağlamanın yanında zaman kazandırmayı hedefler. Bunu da normalin ötesinde panel kalitesi, kontrolü ve fabrika çıkışlı olarak renk kalibrasyonu ile sağlarlar.

Bu amaca hizmet eden monitörler, pro serilerinde giriş, orta ve üst segment olarak sınıflanırlar. VP2768 fiyat aralığı ve teknik özelliklerin yanında kurulum, kullanım kolaylığı açısından özellikle KOBİ/Serbest çalışan kesime yönelik bir ürün. Peki neler sunuyor, ne kadar iyi sunuyor, neler daha iyi olabilir? Bütün bunlara incelememizde adım adım bakıyoruz.

Artı: Panel kalitesi, kalibrasyon, ayarlar, çoklu kurulumlara uygun tasarım, ergonomi, Anti-Glare kaplama.
Eksi: OSD tuşları standart alt tuşlara göre çok daha iyi ancak yine de Joystick kadar alışması kolay değil.

Technopat’ın hazırladığı bu incelemenin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Viewsonic VP2768 Teknik Özellikleri

Monitör Boyutu : 27″W
Panel Teknolojisi : IPS Tip TFT LCD
Çözünürlük : WQHD 2560 x 1440
Görüntü Alanı : 596.74mm (Y) x 335.66mm (D)
Görüntü Oranı : 16:9
Parlaıklık : 350 cd/m2 (Tipik)
Kontrast Oranı : 1000:1 (Tipik)
Dinamik Kontrast Oranı : 20,000,000:1
Görüş Açısı : 178 derece / 178 derece (Tipik)
Tepki Süresi : GTG(AVG): 5 m
Renk Gamutu : NTSC: 76.88% Coverage
sRGB: 99.92% Coverage
REC709: 99.98% Coverage
SMPTE-C: 100% Coverage
EBU: 99.98% Coverage
*colour gamut coverage may vary 1% depending on colour mode.