ViewSonic VP2468 profesyonel tasarım monitörü inceleme videomuzda fabrika çıkışlı kalibrasyonlu modelin detaylarına yakından bakıyoruz…

Profesyonel kullanımda monitörün renkleri geniş bir aralıkta ve doğru göstermesi önemlidir. ViewSonic VP2468 fabrika üretim bandından çıktıktan sonra test edilerek ayarları yapılan, renk doğruluğu için kalibrasyondan geçen özel bir tasarım monitörü olarak dikkat çekiyor.

Kutudan üç sayfalık bir analiz çıkıyor ve bu sizin aldığınız ürüne özel olarak sunuluyor. Aynı modelden farklı bir monitör aldığınızda kendi özel raporuyla geliyor. Her VP2468 monitör, renkleri tutarlı ve Delta E sapma değeri 2’nin altında olacak şekilde sunuluyor.

Technopat’ın hazırladığı incelemeyi buradan okuyabilirsiniz.

ViewSonic VP2468 Öne Çıkan Özellikleri

24″ (23.8″ görüntülenebilir) Full HD Çözünürlük
SuperClear IPS panel ile 178/178° geniş görüş açısı, yüksek renk doğruluğu
Delta E≤2 değeri ve 99% sRGB, EBU renk kapsama oranı
Kalibrasyon cihazı ile uzun süre yüksek renk doğruluğu sağlayabilme
EBU, Rec709, gamma ayarları, 6 renk ekseni gibi profesyonel renk ayar seçenekleri
10 bit renk motoru, 14-bit 3D LUT ve 1.07 milyar renk desteği
3 Yıl “0” piksel politikasıyla endüstrinin ötesinde çözümler
Ergonomik tasarım ile kolay kullanım
(0 – 90°) Pivot – Yatay ve dikey kullanabilme
(0 – 150 mm) Yükseklik Ayarı Yapabilme
(120°) Kendi Etrafında Dönebilme
(-5°/+23°) Eğilme
4 Kenar çerçevesiz ince tasarım
HDMI, DisplayPort, mini DP portları ile geniş bağlantı seçenekleri
4 adet USB3.0 portları ile çevre birimleri ile kolay kullanım
3 Yıl Garanti
VESA duvara monte uyumluluğu

Kalibrasyon Fonksiyonu

X-rite renk yönetim uzmanları ile birlikte geliştirilen ViewSonic kalibrasyon yazılımı ve kalibrasyon donanım fonksiyonu ile ekran kartı ve monitör renk ayarlarınızı yaparak uzun kullanım sürelerinde doğru renkleri elde edebilirsiniz.

*VP2468 kalibrasyon donanım fonksiyonu X-rite CS-XRi1, I1 display pro, I2 pro2 kalibrasyon cihazı

Mükemmel Ötesi Renk Üretimi

Delta <2 renk akıcılığı sayesinde gözünüzle gördüğünüz renklere en yakın renkleri üreterek size her açıdan doğru renkleri yüksek doğruluk oranı ile birlikte sunuyor.

İleri Seviye Renk İşlemcisi

Bizim benzersiz renk işlemcimiz renk paletindeki 4.3 milyar renk desteği sayesinde, gerçeğe en yakın renkleri üreterek profesyonel çözümler için yüksek doğruluk ve akıcılıkta renk kombinasyonunu bir araya getiriyor.

Endüstri Standartlarında Renk Gamutu

%sRGB renk kapsama oranı ile VP2468, endüstri standartlarında renk üretimi yaparak daha zengin ve göz alıcı keskinlikte renkleri tasarlamak için üretildi.

Renk Düzeltme Deneyimi

ViewSonic benzersiz renk düzeltme fonksiyonu sayesinde daha dengeli olmasının yanında renk akıcılığı ile birlikte <%5 daha yüksek Delta değerine ulaşmıştır.
* Uniformity özelliği sadece sRGB, EBU, SMPTE-C ve REC709 renk modlarında çalışmaktadır.

5 Optimize Edilmiş Gamma Ayarı

5 farklı gamma ayarı; Gamma 1.8 – 2.6 aralığı sayesinde, monitör üzerinden optimize edilmiş renk performansı ve kontrast oranı ile grafik tasarımları, video editing, fotoğraf üretimi gibi farklı kullanım senaryoları ve görevlerine yönelik en kaliteli yüksek renk performansını sunuyor.

Ergonomik Tasarım ve Otomatik Pivot Tanıma

VP2468 sahip olduğu ayak tasarımının getirdiği eğilme, kendi etrafında dönme, yükseklik ayarı ve pivot gibi üstün ergonomik özellikler ile kullanıcılara kişiselleştirilen ergonomik çözümler sunuyor. Ek olarak G sensörü sayesinde otomatik olarak pivot konumunu algılayabilmektedir. Client monte yuvası, monitör standına kolay bir şekilde uygulanarak daha düzenli bir çalışma ortamı sağlar. Auto Pivot özelliğini aktif etmek için öncelikle yazılımı kurmanız gerekmektedir.

Çerçevesiz Kenarlar

VP2468 sahip olduğu çerçevesi kenarlar sayesinde çoklu monitör veya tek kullanım farketmeksizin daha geniş görüş açısı sunar ve çerçevesiz olmasının avantajı olarak resmi bir bütün olarak görmenize yardımcı olur.

SuperClear IPS Panel Teknoljoisi

SuperClear IPS panel teknolojisinin en büyük getirisi olan yatay ve dikey açılardan geniş görüş açısı sunması sayesinde sadece ekrana tam karşısından bakmak yerine farklı açılardan da doğru renkleri göstermektedir. Buna ek olarak daha yüksek renk doğruluğu sunmasının avantajı olarak standart panellere göre her zaman daha yüksek renk doğruluğu ve renk akıclığı elde etmenizi de sağlar.

Bağımsız 6 Eksen Renk Ayarlama Özelliği

Bağımsız olarak ayar yapılabilen (kırmızı, yeşil, turkuaz, mor ve sarı) sıcaklık ve doğallık gibi ayarlar sayesinde renk çıkışlarında bozulma olmadan en kaliteli renk performansını elde edersiniz.

Adaptiv Renk Ayarları için Renk Ayar Modu

Endüstri standartları arasında yer alan sRGB, EBU, SMPTE-C ve Rec709 gibi renk ayar seçenekleri ile her türlü ekranda için en ideal çözümü sunuyor.

Çoklu Monitör Kullanımı ve Geniş Bağlantı Seçenekleri

HDMI, Displayport, mini DP ve USB3.0 portları sayesinde Windows veya MAC tabanlı dizüstü veya masaüstü bilgisayarınız ile kolayca kullanabilirsiniz. Daisy chain bağlantı seçeneği ile isterseniz çoklu monitör olarakta kullanabilirsiniz.

Bağımsız Renk Kalibrasyon Raporu

Her bir VP2468 özel olarak fabrika çıkışlı olarak kalibre edilerek, sRGB modu, Rec709, EBU, SMPTE-C ve uniformity raporu gibi ekstra 10 farklı renk kalibrasyon raporu da kullanıcılara sunmaktadır. Ek olarak VP2468 kendi sınıfında rakiplerinden 4 kat daha uzun süre renkleri kalibre edildiği şekilde muhafaza edebilmektedir.

Coloratti‘den Dixie Dixon Onaylı

“Moda ve tasarım fotoğrafçısı olarak doğru renkler çok önemlidir. ViewSonic VP2468 ve X-rite kalibrasyon kiti doğru renkleri keskin, net ve herhangi bir bozulmaya izin vermeden göz alıcı bir şekilde oluşturabiliyor. Bu yüzden bu kombinasyonu beni gerçekten etkiledi.”

Coloratti’den Clay Cook Onaylı

“ViewSonic VP serisi ürünleri bana tamamen yepyeni bir ışık kazandırdı. X-Rite i1 Display Pro desteği ile renk akıcılığı ve gölgelerin yeniden tonlanmasından baskıya kadar bir çok noktada sınırları zorlamı sağladı.”