ViewSonic VG2448 incelemesinde IPS panelli 24 inçlik monitörün farklı ergonomi ve kullanım özelliklerine bakıyoruz…

ViewSonic VG2448 kolay montaj ve Client PC takma, gizleme imkanı sunan kurumsal seri bir monitör. Ayrıca ofis ve ev kullanıcılarının farklı oturma pozisyonları için standart hatta ergonomik monitörlerde bile olmayan 40 derece geriye yatma özelliğine sahip.

Sonuç değerlendirme:

VG2448 Ev ve ofis kullanıcıları için kurulumu, kullanımı kolay bir monitör. Günümüzün evler ve ofisler için asgari standardı olması gereken Full HD çözünürlüğü, 60 Hz tepki süresini, 5 ms piksel tepki süresini ve 24 inç ekran boyutunu sunuyor. Bu teknik değerler rahatlıkla oyun da oynayabilirsiniz ancak özellikle bir oyuncu monitörü olarak tasarlanmamış.

VG 2448 bir oyuncu monitörü değil. Yine de çoğu evde bulunan 2000’lerden kalma monitörlere göre çok yüksek görüntü kalitesi ve geniş ekran alanı sunmasıyla önemli bir yükseltme.

En büyük tercih sebebi IPS panelin canlı renkleri, geniş görüş açısı ve sıradışı ergonomisi. Stand pivot dahil her imkanı sunuyor. Ayrıca geriye bu kadar çok yatabilmesi piyasada pek karşımıza çıkmayan, son derece pratik bir avantaj.

Kurumlar için en büyük artısı ise stand ayağının arkasındaki Client yani ufak sistem montaj imkanı oluyor. Ofisteki çalışma alanını daraltmadan ve kablo karmaşasını arttırmadan temiz, kullanışlı bir alan oluşturabilirsiniz.

Kolay montajın artısı kendisini tek bir monitörde de gösteriyor ama esas farkı bütün şirket için 100 – 200 monitör değiştirirken belinizde hissediyorsunuz. Bu tür kolaylıklar toplu sistem değişikliklerinde IT profesyonellerinin hayatını kolaylaştırıyor.

Eski nesil düşük çözünürlüklü ve sönük renkli monitörlerle kıyasladığımızda VG2448 ile çalışmak çok daha verimli.

Ayrıca eski nesillerde yine olmayan titreşimsizlik yani PWM’siz olması ve mavi ışık filtresi özelliği çalışma sağlığı açısından önemli özellikler.

Artılar: Geriye yatma açısı geniş, çok ergonomik, IPS panel canlı ve renkli, geniş görüş açısı, Client sistem monte imkanı, VESA desteği, farklı bağlantı imkanları, kolay montaj.
Eksiler: Kurumsal yenilikler haricinde teknik değerler açısından son derece standart.

Technopat’ın hazırladığı bu incelemenin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Viewsonic VG2448 Teknik Özellikleri

Monitor Boyutu : 24”W (23.8” Görüntülenebilir)
Panel Teknolojisi : SuperClear® IPS TFT LCD
Çözünürlük : FHD 1920 x 1080
Görüntü Alanı : 527.04 mm (Y) x 296.46 mm (D)
Görüntü Oranı : 16:9
Parlaklık : 250 cd/m2 (Tipik)
Kontrast Oranı : 1000:1 (Tipik)
Dinamik Kontrast Oranı : 50,000,000:1
Görüş Açısı : 178 / 178 (Tipik)
Tepki Süresi : 5ms (GtG)
Piksel Aralığı : 0.2745 (D) mm x 0.2745 (Y) mm