Viewsonic M1 incelemesinde taşınabilir projeksiyon cihazının farklı kullanım alanlarına, tasarım ve özelliklerine yakından bakıyoruz.

M1 Viewsonic’in oldukça portatif, şık ve bol özellikli bir projeksiyon cihazı.

Oldukça sade ve etkileyici tasarımıyla dikkati çeken bu projeksiyon neredeyse bir taşınabilir sabit disk boyutlarında ve sadece 800 gram ağırlığında. Dahili bataryası sayesinde elektriğin olmadığı yerlerde kullanılabilmesi Outdoor denilen dış alan etkinlikleri ve benzeri kullanım senaryoları için büyük bir özgürlük sunuyor.

Kutu içeriği ve Tasarım

Kutunun üzerinde iF tasarım ödülü logosu dikkatimizi çekiyor, beklentimiz yükseldi. Kutuyu açar açmaz bizi şık ve kalın taşıma çantası karşılıyor. Bu çantanın kapağı cırtcırta sahip ve projektörünüzü çizmeden taşımak için oldukça kullanışlı. Projektörü kaldırdığımızda en altta aksesuar kısmını görüyoruz. Bu aksesuarlar arasında

1 adet AC/DC adaptör,
Altın uçlu USB-C kablo,
1 adet kumanda ve bu kumanda için 2 adet AAA boy kalem pil var.
Lamba, Aydınlatma

Viewsonic M1 30 bin saat ömürlü LED aydınlatma kullanıyor. Bu klasik ampül teknolojisine göre çok daha uzun bir kullanım ömrü demek. Artı olarak tipik LED TV’lere kıyasla daha az güç harcadığı için akşam film keyfinizin faturanıza getirdiği yük daha az olmuş oluyor.

Parlaklık konusuna geldiğimizde M1, 250 lumen ışık değeri sunuyor. Bu da loş ışıkta kullanıma uygun bir değer. Ofis içerisinde parlak stüdyo ışıklarında da ekranı gördük ancak film zevki için ışıkları kısmak gerekiyor.

Sonuç Değerlendirme:

Artılar: Taşınabilirlik, dahili batarya ve pil ömrü, dahili hafıza ve ek yuva, bağlantılar, dahili stand ile kolay konumlandırma.

Eksiler: Büyük projeksiyonlar kadar yüksek çözünürlüklü ve parlak değil.

M1 için Ev sineması değil ama cep sineması diyebiliriz. Sehayat halinde olup sunumlar yapan bir çalışansanız, kısıtlı alana sahip bir kullanıcıysanız veya outdoor aktivitelerinde yani dışarıda film izlemek için bir projektör bakıyorsanız Viewsonic M1 gibi portatif bir cihaz tam da bu tür ihtiyaçlara yönelik üretilmiş bir ürün, artı ve eksileri tam olarak taşınabilir bir üründen bekleyeceklerinizi yansıtıyor bu sayede içiniz rahat bir şekilde satın alabilirsiniz.

Technopat’ın hazırladığı bu incelemenin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Viewsonic M1 harman/kardon hoparlörlü LED Taşınabilir Projeksiyon Cihazı teknik özellikleri

Projeksiyon Sistemi : 0.2″WVGA
Yerleşik Çözünürlük : 854×480
Parlaklık : 250lm
Kontrast Oranı : 120000:1
Görüntü Renkleri : 1,07 milyar renk
Işık Kaynağı : LED
Işık Kaynağı ömrü (Normal) : 30000
Labma Gücü : RGB LED
Lens : F=1.7, f=5.5mm
Projeksiyon Oranı : 100%+/-5%
Atım Oranı : 1.2
Görüntü Boyutu : 24″-100″
Yansıtma Mesafesi : 38″ @1m
Köşe Düzeltme : ±40° (Dikey)
Optik Yakınlaştırma : Sabit
Duyulabilen Gürültü (Eco) : 25dB
Yerel Depolama : Toplam 16 GB (12 GB dahili depolama)
Çözünürlük Desteği : VGA’dan (640 x 480) FullHD’ye (1920 x 1080)
HDTV Uyumu : 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Yatay Frekans : 15h~135kHz
Dikey Tarama Oranı : 23~120Hz