Bu inceleme Technopat tarafından hazırlanmıştır. İncelemenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Nano IPS panel kullanılan ViewSonic ELITE XG270QG modeli hem canlı renkleri, hem de 1 ms GtG tepki süresi sunan yeni nesil bir oyun cu monitörü olarak karşımıza çıkıyor.

 

Oyuncular için tasarlanan ViewSonic Elite XG270QG modeli 165 Hz ekran tazeleme hızına sahip, 27 inç boyutunda ve 2560×1440 piksel çözünürlükte ekrana sahip. XG270QG modeli firmanın her açıdan yeniliklerle dolu, en iddialı modeli diyebiliriz. Biz de incelemesini de çıkışından çok kısa süre sonra gerçekleştiriyoruz.

 

Nano IPS Panel

 

Öncelikle panelden bahsedelim, zira en büyük yenilik burada. Nano IPS teknolojisi olan bu panel, yeni bir IPS panel türü. Özellikleri çok farklı olduğu için IPS altında değil de, ayrı bir panel türü olarak nitelendirmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Karşımızda kullanılan Nano IPS panel sayesinde %98 DCI-P3 renk gamutuna sahip bir oyuncu monitörü var. Grafik tasarım için tasarlanmış monitörlerde görülen NTSC %94 ve sRGB %125 renk değerlerini de bu modelde buluyoruz.

 

Eskiden IPS panellerin tepki süreleri TN panellere göre daha yavaş kalırdı ama artık durum değişiyor. Nano IPS kullanan XG270QG modelinde, mevcut TN paneller kadar hızlı tepki süresi sağlanıyor. Bu da griden giye renk geçişi için 1 ms gibi çok hızlı bir değeri ortaya çıkarıyor. Ghosting yani hayalet efektlerden hiç hoşlanmayanlar da IPS panel kullanma zevkini tadabilecek.