Ortaklık, Dünyanın Lider Eğitici Video Platformu ve Akıllı Tahta Ekosistemini birleştirerek, bütüncül bir çözüm haline getiriyor.

 

Londra, Birleşik Krallık (24 Haziran, 2019) – Dünyada lider görsel çözüm sağlayıcısı olan ViewSonic Europe Ltd., myViewBoard™ Clips ile video destekli öğrenme aracılığıyla öğretme deneyimini geliştirmek adına, lider eğitici video içeriği sağlayıcısı olan Boclips ile stratejik bir ortaklık kurmuştur. myViewBoard Clips, reklam ve uygunsuz içeriklerden uzakta ve spesifik konular için düzenlenmiş olan 2 milyondan fazla lisanslı eğitici videolara erişmeleri için, eğitimcilerin, ViewSonic myViewBoard akıllı tahta ekosistemini kullanmasını sağlar.

 

“Boclips ile çalışacağımız için çok mutluyuz. Sınıfı öğretme ve öğrenme için daha verimli ve eğlenceli bir yer haline getirmek adına ortak bir hedefi paylaşan ve aynı zihniyete sahip iki kuruluşuz.” Bonny Cheng, ViewSonic Küresel Ürün Grubu Başkanı. “Bu iş birliği ile, myViewBoard Clips aboneliğini sunacağımız için heyecanlıyız. Eğitimcilere, ViewSonic myViewBoard ekosisteminde mevcut olan ve iyi bilinen araçların yanı sıra bolca güvenli ve ilgili video içeriği erişimi sağlamayı amaçlıyoruz.”

 

“Bu iş birliği, sınıfı bilgi edinmek ve bilgi vermek için daha heyecanlı bir yer haline getirerek, kapsamlı eğitici video kütüphanemizi, ViewSonic myViewBoard kitlesine taşıyacak.” David Bainbridge, Boclips CEO ve Kurucusu. “Yeni, eğitici video yayınlayıcı özellik olan myViewBoard Clips ile öğretmenler, dikkat dağıtıcı reklamlar ve güvenlik duvarı kısıtlamaları olmadan öğrenme hedeflerini destekleyecek ve kolayca derslerine ve diğer faaliyetlere entegre edecek şekilde video içeriği bulabilecek.”

 

myViewBoard, öğretmenlere, ilgi çekici sınıf içeriği hazırlama, interaktif dersler sunma ve sınıfa katılımı teşvik etme açısından kullanımı kolay bir platform sunan bir uçtan uca çözümdür. Yeni öğrenme aracı olan myViewBoard Clips, TED, PBS Newshour ve Bloomberg ile öğretmenlerin gözdesi olan Crash Course, Minute Earth ve LearnZillion dahil 150’den fazla güvenilir ve tanınmış medya ortaklarından oluşan Boclips kütüphanesinden tamamlayıcı içerikler barındırır. İçerik, eğitim yönünden düzenlenir, reklamsızdır ve küresel eğitim müfredatına uygundur. Bu materyallere erişim, eğiticilere, zengin içerik ile ilgi çekici dersleri doğrudan myViewBoard zemininde oluşturma özgürlüğü verir.

 

 

Video Destekli Öğrenme Deneyimi

 

Öğretmenler, öğretmek için her zamankinden daha fazla videolardan yararlanır oldu. Yapılan araştırmalara göre, eğitimcilerin %70’i, sınıflarında haftada birden fazla videolardan istifade ediyor. Hem öğretmenler hem de öğrenciler, eğitimde videolardan faydalanıldığında memnuniyetlerinin arttığını ifade etmiştir; öğrencilerin %92’si ve öğretmenlerin %83’ü, videoların sınıfta olumlu bir etki yarattığını bildirmiştir (Kaltura 2018). 

 

Video destekli öğrenme deneyimi, eğitici kaynaklar olarak sesli-görsel desteklerin akıllı kullanımı ile tanımlı bilgi, beceri ve yeteneklerin elde edildiği öğrenim sürecidir. Video destekli öğrenmenin sağladığı pek çok fayda, öğretme açısından videoların hızla benimsenmesine yol açmıştır. Bu şekilde daha iyi bilişsel ve duygusal öğrenme sonuçları alırız. Ayrıca eğitimcilerin, dijital öğrenme araçlarını deneyimlemesini sağlar. Zamandan tasarruf ederken, teknoloji yeterliliği göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerin ilgisini artırır ve onların online video tüketimine duyulan iştahını kabartır. Bunun yanı sıra, video destekli öğrenme deneyimi, bilginin kalıcılığını artırır ve kavrayış ile kabiliyetleri harekete geçirir. Farklı öğrenme tarzlarını ve yaratıcı, eleştirel problem çözme becerilerini geliştirme ihtiyacını barındırır. Son olarak, videoya uygun cihazlar ve internet erişiminin olduğu herhangi yerde ve herhangi zamanda birden fazla kez görüntülenebilecek bilginin, standartlaşmış bir aktarma yoludur. 

 

Ancak öğretmenin video içeriğini nasıl elde edeceği konusunda zorlukla bulunmaktadır. Öğretmenler için uygun videolar bulmak, halihazırda zaman açısından verimsiz ve aşırı talepkâr olduğunda vakit alan bir eylemdir. Üstelik, videoların güvenilir ve sağlam bir kaynaktan gelip gelmediği de üzerinde düşünülen bir konudur. Bir başka sorun ise olası ve kasıtsız telif hakı ihlalidir. Dahası, siber güvenlik genellikle öğretmenlerin kamuya açık video platformlarına sınırlı erişiminin olması ve buna ek olarak, ücretsiz videolarda çoğunlukla reklamların ve uygunsuz içeriğin gömülü olması anlamına gelir.

 

Yukarıda sayılan sorunlara tek bir noktadan çözüm ise, öğretmenlerin videolara online olarak kolayca eriştiği, bunları düzenlediği, depoladığı, organize ettiği ve başkalarına önerdiği eğitici bir video platformu oluşturmaktır. Bu nedenle, ViewSonic, öğretmenlerin iş yükünü büyük ölçüde azalatacak ve öğrenci katılımını artıracak bir video destekli öğrenme platformu üzerinde çalışmak adına eğitici video içeriği sağlayıcı olan Boclips ile iş birliği yapmıştır.