Bu yazı Özlem Dikel tarafından hazırlanmıştır.

Fotoğraf dünyasının dijitalleşmesi sonucu artık çekim sonrasında dijital düzenleme kaçınılmaz hale geldi. Bu düzenlemeler için kullandığımız farklı programlar var. Bu programların başında Adobe’nin sunduğu Photoshop ve Lightroom gelir. Retouch yani dijital düzenleme işlemleri çoğunlukla bu programlarla yapılır.

Başarılı bir retouch için kullanılacak olan programın çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Bununla birlikte kullandığınız monitörünüzün de çok iyi olması gerekmektedir. Ben tüm retouchlarımı Viewsonic’in VP serisi profesyonel monitörlerinden VP3268-4K modelinde yapıyorum. Renk referanslarımı bu monitörden alıyorum. ViewSonic VP68 serisi monitörler, ister amatör, ister profesyonel olun, ister fotoğraf veya video editleyin, ister CAD/CAM uygulamaları kullanın, evde veya işinizde endüstrideki en iyi ve rakipsiz özellikleri ile 24” Full HD VP2468, 27” 2K WQHD VP2768 ve 32” 4K UHD VP3268-4K boyut ve çözünürlüğe sahip geniş model ailesi size en iyi maliyetle en üstün ve rakipsiz özellikleri sunmayı garanti eder. Sizler için en doğru renkleri oluşturmak üzere geliştirilmiştir. 4 kenar ince çerçevesiz tasarımı, yükseklik ve otomatik pivot gibi üstün ergonomik özellikeri ve çoklu ekran desteğini de sunarak maksimum kullanım kolaylığı sağlıyor.

 

Photoshop uçsuz bucaksız bir denize benzer. Başarılı retouclar için sabırsız olmamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu iş tecrübeyle gelişecektir. İyi bir retouch veya manipülasyon için program ve ekipman bilgisinin yanı sıra iyi bir göze sahip olmanız gerekir. Çizim yeteneğiniz ve resim bilginiz varsa retouch yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Çizim ya da resim alt yapısı olmayanlar ise dert etmesinler zaman içersinde çalışarak yol katedeceklerdir. Ayrıca bir diğer önemli nokta ise, yaptığınız retouchların gerçek görüntüden uzaklaşmadan, ışık ve renk değerlerinin doğal kalması her zaman daha iyi sonuç verecektir.

Retouch nedir?

Fotoğraflar üzerinde düzeltme işlemlerinin tümüne retouch diyoruz. İyi bir retouch uzmanı ciltteki tüm leke ve izleri cilt dokusunun doğallığını bozmadan temizleyebilir veya renk düzenlemelerini yapabilir hatta fotoğrafta fazla bulduğu detayları çıkartabilir ya da eksik bulduğu detayları ekleyebilir. Tüm bunlar için program hakimiyetiniz çok önemlidir ve sonrası sizin sihirli parmaklarınıza kalmıştır.

Hatalı retoch yapılırsa ne olur?

Doğru yapılan retouch, her zaman fotoğrafa artı sağlar. Özellikle kusursuz ciltler yaratmak retouchın olmazsa olmazıdır. Kimi fotoğrafçılar veya retoucherlar cilt temizliği yaparken cildin tüm doğallığını kaybeder. Mimik çizgileri, göz altı çukurları ve yüzümüzün olması gereken hatlarını kaybederler. Bunun sonucunda ortaya hatalı bir ifade çıkar. Retouch yaparken amacımız plastik, ifadesiz bir yüz değildir. Kusurları giderilmiş biraz daha temiz, ışığı ve etkisi daha arttırılmış bir yüz yaratmaktır.

Başarılı bir retoucher yüzdeki ifadeyi yok etmeden kişiyi çok daha güzel hale getirebilir.

Photoshop’ta retouch yaparken sıklıkla kullanılan toollar nelerdir?

Retouch işlemlerinde çoğunlukla Clone Stamp Tool, Patch Tool, Healing Brush, Spot Healing Brush, Brush, Content Aware Move Tool araç çubuklarını kullanırız. Mesala çilli kızın çillerini yok etmek için çoğunlukla patch tool kullandım, yer yer çeşitli brushlar kullanarak yüzün ton dengesini sağladım. Patch tool’u kullanırken yapmanız gereken, lekeli yerden seçim yaptığınız alanı temiz bir alana sürüklemektir. Böylelikle lekeli doku yerini temiz dokuya bırakacaktır. Ayrıca yukarıda sağdığım diğer yöntemlerle doku transferi yapabilir daha sonrasında temizlenen tüm yüzey üzerine brush ile cildin renginden ton alarak hafif opacityde tonlama yapabilirsiniz.

Eğer renk düzenlemesi yapacaksanız, Image menüsünden Adjustment sekmesine girip Color Balance, Photo Filter, Hue Saturation ve Selective Color kısmından renklere müdahale edebilirsiniz. Ayrıca benim sıklıkla kullandığım Color Efex Pro eklentisi ile de fotoğraflarınıza çok sayıda renk filtresi uygulayabilirsiniz. Google’da Color Efex Pro diye arattığınızda bu programa rahatlıkla ulaşacaksınız. Bilgisayarınıza yüklediğinizde ise Photoshop’a eklenecektir. Böylelikle Photoshop’ta çalışırken rahatlıkla hem Photoshop’un kendi renk ayarlarından hemde Color Efex Pro’nun renk ayarlarından faydalanabileceksiniz.

Gelelim inceltme büyütme işlemlerine, bu işlemleri ise photoshop’ta Liquify menüsünden yapıyoruz. Burdaki araç çubuklarından ise inik bir kaşı kalkık, ince bir dudağı kalınlaştırabilirsiniz.

Retouch ile manipülasyon arasındaki fark nedir?

Manipülasyon

Fotoğraf işleme yazılımlarıyla bir fotoğrafın; birden fazla fotoğrafın birleştirilerek farklılaştırılmasıyla gerçek görüntüsünden çok farklı bir fotoğrafa dönüştürülmesidir. Bir fotoğraf üzerinde sadece ışık, kontrast, kesme ve renk ayarlarıyla oynamak manipülasyon yapmak anlamına gelmez. Tümüyle işlem yapılan fotoğrafın ilk haliyle son hali arasında ciddi farklılıklar söz konusudur.  

Fotomontaj

Müdahaleye uygun açı ve kadrajlarda olan her fotoğrafa aklınıza gelebilecek her türlü düzenlemeyi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Yapılan fotomontajların hiç birisinde kişilerin ya da nesnelerin bulunduğu yere sonradan konduğunu anlayamazsınız. Tabi bu başarılı bir fotomontaj işlemi için geçerlidir. 

Retouch

İnsan cildinde etkili değişiklikler ve iyileştirmeler yapma işlemine retouch diyoruz. Bir diğer deyişle ‘rötuş’tür. Eskiden fotoğrafçılar rötuş yaparlardı, çağımız fotoğraf konusunda ilerledikçe, işlemler farklılaşmaya ve görüntü düzenlemeleri farklı platformlara kaymaya başladı. Ciltteki doğallığı kaybetmeden tene verilmesi istenen tüm etkiyi verebilir, renk ve ışık düzenlemelerini yapabilirsiniz. Bunlar için yüz anatomisine biraz hakim olmamız, ciltte tonlama yaparken doğru ışık ve gölgenin kullanımına dikkat etmeliyiz.

Manipülasyon uygulaması yapıldığında kişinin belini inceltebilir, burnunu küçültebilir, göbeğini eritebilirsiniz. Hatta manipülasyonun bir sınırı yoktur demek yanlış olmaz. Kahverengi gözlü birisini ister mavi gözlü yapın, şişman birisini isterseniz zayıflatın. Bu işlemler çok zahmetli olduğu için özel istek olmadığı sürece zaten böyle bir müdahaleye kalkışmayacaksınızdır. Fakat yinede fotoğrafa müdahale veya Photoshop dendiğinde akla bu tür müdahaleler gelir. Aralarındaki farkta yeteri kadar bilinmediği için sıkça karıştırılır.

Son olarak şunu da eklemek isterim, çok güzel fotoğrafların sırrı retoucha bağlı değildir. Evet dijital işlemleri biraz da olsa bilmemiz gerekir fakat photoshopsuz fotoğraf birşeye benzemiyor algısına asla kapılmayın! Doğru pozlamada, doğru ışıkta iyi bir kompozisyonda çekilmeyen fotoğrafa istediğiniz kadar photoshop yapın fotoğrafınızı kurtaramazsınız. Fotoğrafı fotoğraf yapan ana unsurlar ışık ve hikayedir.