Bu inceleme Technopat tarafından hazırlanmıştır. İncelemenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu videomuzda ViewSonic’in iki farklı IPS panel kullanan monitörü ile IPS panellerin birbirinden ne kadar farklı olduğunu anlatacağız.

IPS panelli monitörler özellikle renkleri gerçekte olduğu gibi görmek isteyen fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar ve video editörleri tarafından kullanılıyor. Ayrıca IPS panel, geniş izleme açıları ve zengin renkleri ile film izleyen, oyun oynayan bilgisayar kullanıcıları tarafından da tercih ediliyor. Geçmişte oyun için oldukça yavaş kalan IPS panel teknolojisi geçtiğimiz yıllarda oldukça gelişti ve artık gelişmiş oyuncu monitörlerinde de kendisine yer buluyor.

İşte bu yüzden her IPS panel monitör aynı değil. Kimi IPS paneller daha yüksek bütçelerle, ileri seviye teknik özellikler sunuyor. Bu tarz paneller üretim kalitesi, teknik özellikler ve de arkalarında onları çalıştıran elektronik devreler ve yazılımlar ile farklı monitörler haline geliyor.

Kritik görev monitörleri belirli meslek alanlarının ihtiyaçlarına çözüm üretirken, oyuncu monitörleri eğlenmek isteyenler için tasarlanıyor. İşte bu yüzden her üreticinin, farklı ürün aileleri var. Monitör üreticileri bu panelleri amaca uygun monitörlerde kullanıyor. Ana monitör ürün grupları her marka için farklı alt gruplar ve alt markalarda toplanıyor.