Fotoğraf editleme, renk düzenlemede fotoğrafçıların sıklıkla  kullandığı Nik Software Color Efex, dijital fotoğrafları geliştirme için geniş bir filtre ve efekt çeşitliliği sunmaktadır.

 

Nik Software Nedir?

 

Nik Software fotoğraf meraklılarına özel içersinde 7 farklı fotoğraf düzenleme programı bulunduran bir yazılım paketidir.  Eskiden ücretli bir yazılımdı fakat artık Google’dan ücretsiz indirebilirsiniz.

Nik Software, Mac ve Windows platformlarında kullanılabilen bir uygulamadır. Google’a girdiğinizde eğer Mac kullanıyorsanız Mac için olan versiyonunu, Windows kullanıyorsanız Windows için olan versiyonunu indirmeniz gerekir. Adobe Photoshop, Adobe Lightroom ve Aperture gibi programlar içerisinde de eklenti olarak çalışabilme özelliğine sahiptir.

 

 

Nik Collection içinde hangi yazılımlar var?

 

Nik Software paketinin içinde 7 adet profesyonel fotoğraf düzenleme içeren yazılımlar bulunmaktadır. Bunlar Nelerdir;

  • Color Efex Pro
  • HDR Efex Pro
  • Analog Efex Pro
  • Silver Efex Pro
  • Viveza
  • Sharpener Pro
  • Dfine

 

Nik Software Analog Efex Pro Nedir?

 

Nik Software içerisinde bulunan fotoğraf düzenleme programından biri de Analog Efex Pro‘dur. Analog Efex Pro ile analog fotoğraf makinelerinin, filmlerinin görüntüsünü elde edebilirsiniz.

Analog film etkisini almak için illa ki analog makineyle fotoğraf çekmek zorunda değilsiniz. Akıllı telefonunuzla çekmiş olduğunuz fotoğrafları bile, Analog Efex Pro filtreleri sayesinde profesyonel bir kameradan çıkmış etkisi yaratmanız mümkündür.

10 farklı filtre içerisinden beğendiğinizi seçebilir, fotoğraflarınızı bambaşka havaya sokabilirsiniz. Panel kullanımı da oldukça basittir, sizi zorlamayacaktır.

 

Nik Software Color Efex Pro Nedir?

 

 

Nik Collection bünyesinde bulunan Color Efex Pro ile çektiğiniz fotoğraflarınızın renkleriyle oynayabilirsiniz. İçersinde barındırdığı 55 adet filtre seçeneği ile dilediğinizce renk editi yapma imkanı da sunuyor. İster vintage tonlar elde edin, ister daha canlı tonlar, ister daha pastel, hepsini yapmanız mümkün. Color Efex Pro menüsüne tıkladığınızda karşısınıza çıkacak olan filtre alternatiflerinden istediğiniz renklerde fotoğraf oluşturmanız mümkündür. 

Fotoğrafta renk hassasiyetinin önemli olduğu bu noktada filtrelerde doğru rengi elde etmeniz için doğru renk kalibrasyonu olan bir monitörde çalışmanızın gerekliliğini de vurgulamak isterim. Sizlere bu noktada Viewsonic’in VP serisi monitörlerinden VP2768 modelini tavsiye ediyorum. Canlı renkler ve yüksek çözünürlük sayesinde her fotoğrafınızı büyük bir keyifle düzenleyeceksiniz. 

Geniş ekranı, çalışma alanınızı rahatlatırken, fotoğraflarınızdaki bir çok detayı çok daha iyi bir şekilde görmenizi sağlayacaktır. 24’’, 27’’ alternatifleri ile profesyonel görüntüler oluşturabilirsiniz.

Beğendiğiniz filtreye tıkladıktan sonra sağda göreceğiniz alanda o filtrenin ayarlarına müdahalede bulunabilirsiniz. Yine ara yüzü oldukça kolay ve kullanımı son derece basit bir programdır.

 

Nik Software Silver Efex Pro Nedir?

 

Silver Efex Pro ile renkli çektiğiniz tüm fotoğraflarınızı siyah beyaza dönüştürebilirsiniz. Siyah beyaz fotoğraf oluşturmada benim en çok kullandığım bölümdür. İçersinde 38 adet farklı siyah beyaz tonu bulunmaktadır. Kullanımı ise diğerleriyle aynıdır. Photoshopta fotoğrafınızı seçersiniz, sonra Silver Efex Pro kısmına tıklarsınız ve karşınıza çıkan panelden ise dilediğiniz filtreyi seçip karar verebilirsiniz. 

 

Nik Software Viveza Nedir?

 

Nik Collection Viveza ile fotoğraflarınızda hassas ayarlar yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızda kısmi seçimler yaparak renk ve ton ayarları ile profesyonel fotoğraflar elde edebilirsiniz.Viveza bünyesindeki filtreler sayesinde fotoğraflarınız doğal görünümünden uzaklaşmadan profesyonel fotoğraflara dönüşür. Nik Software Viveza ile renk, ışık veya fotoğrafınızın yapısı üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak Viveza, kontrast ve ton ayarlamanıza da imkan verir.

 

Normalde fotoğraflar üzerine sonradan uygulanan iyileştirmeler, fotoğrafınızın doğallıktan uzaklaşmasını sağlar. AncakViveza bünyesindeki filtreler sayesinde fotoğraflarınız doğal görünümünden uzaklaşmadan profesyonel fotoğraflara dönüşür. Nik Software Viveza ile renk, ışık veya fotoğrafınızın yapısı üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak Viveza, kontrast ve ton ayarlamanıza da imkan verir.

 

Nik Software HDR EFex Pro Nedir?

 

Nik Software HDR Efex Pro uygulaması çektiğiniz fotoğrafların doğal görünümünden sanatsal görünümüne kadar bir çok hale dönüştürmenizi sağlıyor. HDR fotoğraf sevenler için vazgeçilmez bir program olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çekilen fotoğraflarınızı yüklüyorsunuz ve paneldeki ayarları takip ettikten sonra karşınıza son adımda tek bir HDR fotoğraf çıkıyor. 

 

Nik Collection Sharpener Pro Nedir?

 

Nik Collection Sharpener Pro uygulaması fotoğraflarınızda keskinleştirme imkanı sunan bir araçtır. Daha çok profesyonellerin tercih ettiği görüntü keskinleştirme seçenekleri ile fotoğraflarınızda gizli kalan ayrıntıları tutarlı bir biçimde sunabilirsiniz. Uygulamayı kullanırken fotoğrafınızın doğal görünümünden uzaklaşmamasını tavsiye ederim. Oldukça basit bir arayüz ile kolay çözümlemeler elde edebilirsiniz.

 

Nik Collection Dfine Nedir?

 

Nik Collection Dfine ile fotoğraflarınızda oluşan noise’ ları azaltabilirsiniz. Dfine sayesinde kusursuz fotoğraflar geliştirebilir, fotoğraflarınızı profesyonelleştirebilirsiniz.
Aynı zamanda kontrastı ayarlayabilir ve renk doygunluğunu azaltabilirsiniz.