Gelinin saçı sarıyken fotoğrafta neden kumral çıkar? Elbisenin rengi mavi mi siyah mı? Renk doğruluğu ve monitör kalibrasyonu konusunu anlattığımız rehberde işin bilgisayar yönüne bakıyoruz…

Her telefonun, her bilgisayarın bir ekranı var ve ekran kalitesi bizim deneyimimizi doğrudan etkiliyor. Her fotoğrafçının ve video çekimi yapılan stüdyonun, profesyonelin de bir monitörü var. İşte o monitörün renkleri, baskıyı ya da videoyu alan herkesin deneyimini etkiliyor.

Bilgisayar monitörlerinde kalibrasyon neden ve nasıl yapılır? Kimin için yararlıdır, ne sağlar ve bu yazılımdaki ayar karmaşası aslında neyi anlatır? Hem anlatıyoruz, hem de bir kalibrasyon işleminden görüntüler ile örnek veriyoruz.

Sonuç itibariyle ofis işleri için kullanılan bir Excel bilgisayarında, ya da basit oyun sistemlerinde renk sapmaları pek önemsenmeyebilir. Ancak profesyonel kullanımda işlerin doğru, kaliteli olması, rekabetten ayrılması için önemlidir. Kullanıcının salim bir kafayla, doğru bir iş yaptığını bilmesini sağlar.

Hobi kullanıcıları ve yüksek kalite isteyenler için de önemlidir zira doğru rengi herkes görmezken onlar gördükleri için daha özel bir deneyim yaşarlar.

Technopat’ın hazırladığı bu incelemenin tamamını buradan okuyabilirsiniz.