Bu yazı Özlem Dikel tarafından hazırlanmıştır.

Bir önceki sayımızda Photoshop ve Lightroom arasındaki farklılıklardan bahsetmiştim. Bu sayıda ise sadece Lightroom üzerine konuşacağım. Lightroom’un detaylarına ineceğiz ve renk yönetimini nasıl düzenleyebiliriz onun üstünde duracağız.

 

Lightroom, dijital fotoğrafların edit işlemlerini gerçekleştirdiğimiz ve arşivleme sistemini kolaylaştırmak için kullandığımız bir programdır.

 

 

Lightroom; post-prodüksiyonda, dijital düzenlemede ve arşivleme işlemlerinde fotoğrafçılar tarafından en çok kullanılan programlardan biridir. Şimdi Lightroom’un arayüzüne şöyle bir bakalım.

 

Library: Fotoğraflarımızı Export ederken, burada editleyeceğimiz fotoğrafların tümünü görebilir, aralarından seçim yapabiliriz.

 

Develop: Library’de seçtiğimiz ve düzenleme yapmak istediğimiz fotoğraflarımızı Develop kısmı ile yönetiyoruz. Ayrıca kontrast ayarı, pozlama vb. gibi ayarlamaları bu kısımdan kontrol edebilirsiniz.

 

Map: Fotoğraflarınızı konumlandırmak adına kullanılan bir arayüz, Google Maps gibi harita üzerinde bulunduğunuz bir bölgenin fotoğraflarını görmenizi ve o konuma fotoğraf yüklemenizi sağlar.

 

Book: Bu bölümde fotoğraflarınızla dijital bir portfolyo hazırlayabilir ya da baskıya hazır hale getirebilirsiniz.

 

Slideshow: Bu bölüme slayt hazırlayabilirsiniz. İşleriniz için şık sunumlar tasarlayabilirsiniz.

 

Print: Baskıya yollamanız gereken işleri bu kısımda yönetebilir, kullanacağınız kağıt boyutunu ayarlayabilir, çok sayfalı bir iş hazırlıyorsanız sayfaları numaralandırabilir, watermark ekleyebilirsiniz.

 

Web: Web sayfanız için çok kolay bir şekilde portfolyo oluşturabilirsiniz, Lightroom’da yer alan bir çok template ile portfolyo sayfaları hazırlayabilirsiniz.

Library’yi Nasıl Kullanabilirim?

Daha önceden çektiğimiz fotoğrafları bir klasörde topladık ve bunları görmek için, Library kısmında bulunan Folders’a tıklayarak Add Folder’ı seçiyoruz veya sol altta bulunan Import’a tıklayıp fotoğraflarımızı görebiliriz.

 

 

Fotoğraflarımızın bulunduğu klasörü seçip Import ettikten sonra, işlem yapacağımız Develop sekmesine geliyoruz.Sağ tarafta ise panel karşımıza çıkıyor, buradan Pozlama, Beyaz Dengesi, Kontrast ve daha birçok ayarı fotoğrafımıza uygulayabiliyoruz.

 

Fotoğrafları editledikten sonra yaptığımız işlemleri diğer fotoğraflara da aynı şekilde yapmak istiyorsak eğer CMD+A ya da Ctrl+A diyerek diğer fotoğraflarımızı seçiyoruz ve Sync butonuna tıklıyoruz ve hangi ayarların diğer fotoğraflara da uygulanması gerektiğini gösteren bir pencere açılıyor, burdan da isteğimize göre seçim yapıyoruz.

Camera Calibration Nasıl Uygulanır?

 

Fotoğraf çekimlerinizde Color Checker kullanıyorsanız ve fotoğraf makinenizdeki renk profillerini doğru bir şekilde kullanmak istiyorsanız, Library’de Color Checker kullandığımız fotoğrafı açıyoruz.

 

 

Fotoğrafı açtıktan sonra yapmamız gereken işlem doğru renkleri görebilmemiz için White Balance Selector’u seçip gri olan bölgeye tıklayıp Beyaz Dengesi ayarı yapmak, doğru bir renk profili alabilmek için bunu yapmamız gerekiyor.

 

Daha sonra File menüsünden Export diyoruz ve karşımıza çıkan pencereden X-Rite Presets’den, ColorChecker Passport‘u seçiyoruz. Daha sonra DNG Profile Name bölümüne adlandırmak istediğimiz renk profilinin ismini giriyoruz.

 

Daha doğru bir renk profili almanın diğer en önemli noktası ise
renk kalibrasyonu, çözünürlüğü, ekran kalitesi başarılı bir monitör kullanmanızdır.
Tüm bu renk ayarlarındaki en iyi verimi başarılı bir monitörde çalıştığınız taktirde alabilirsiniz.

 

Sıradan bir monitorde yaptığımız tüm bu detaylar ayarlar amacına ulaşmayacaktır. O yüzden size tavsiyem bu konularda monitörünüze de önem göstermenizdir. Ben tüm dijital düzenlemelerimi Viewsonic VP serisinden VP2768 model 27’’ monitörü kullanarak yapıyorum. Böylelikle yaptığım her çalışmada en yüksek verimi almış oluyorum.

 

Bütün işlemlerimizi tamamladık ve sıra fotoğraflarımızı exportlamaya geldi. .psd ya da . jpg formatında fotoğraflarımızı rahatlıkla export edebiliriz.

 

Export için File > Export diyoruz ve Export Settings penceresi açılıyor.

 

Export Location: Dosya uzantılarımızı bu bölümden ayarlıyoruz. Fotoğraflarımızı ilk başta Import ederken kullandığımız klasörle aynı yerde olsun diyorsak “Same folder as original photo” diyoruz ve “Put in subfolder” diyerek aynı klasöre Export klasörü yapıyoruz.Filename: Burada Export edeceğimiz fotoğraflara isim ya da numara veriyoruz.

 

Video: Video ya da slayt şovları için Export ayarlarını buradan yapabiliyoruz.

File Settings:  Export ayarlarını bu bölümde belirliyoruz. Editlediğimiz tüm fotoğrafları hangi formata dönüştürmemiz gerektiğini burada belirliyoruz. .tiff, .jpeg veya .psd formatında dilediğinizi ayarlayabilirsiniz. Baskıya yönelik iş hazırlıyorsanız .tiff formatını öneririm, web ortamı için ise .jpg uzantısını tavsiye ediyorum. sRGB renk gamı veya adobe RGB renk gamı tercihini, kullandığınız monitor ve cihazlarınıza göre seçmenizde fayda var.

 

Web için kullanıyorsanız 8 bit, eğer baskı işlerinde kullanacaksınız 16 bit seçmenizi öneririm.

 

Image Size: Fotoğrafın orjinalinden farklı bir ebat istiyorsanız bu bölümden istediğiniz gibi fotoğrafınızı boyutlandırabilirsiniz. Hem boyut kısmına hem de çözünürlük kısmına müdahalede bulunabilirsiniz.

 

Metadata: Fotoğraflarınızın EXIF bilgilerinin görünmesini ya da sadece telif hakkının görünmesi gibi bir çok data ayarlarını buradan yapabilirsiniz.

 

Watermarking: Bu kısmı copyright olarak düşünebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafın size ait olup olmadığını buradan adınızı yazarak belirleyebilirsiniz. EXIF bilgilerine bakıldığında da bu kısım görünecektir.

 

Post-Processing: Fotoğraflarınızı Lightroom’da Export ettikten sonra Photoshop’ta düzenlenmek isterseniz ya da farklı bir programda açılmasını istiyorsanız bu bölümden ayarlayabilirsiniz. Ben genelde Lightroom’da edit yaptıktan sonra Photoshop’ta tekrar detaylı olarak düzenleme yaptığım için Open in Adobe Photoshop CC olarak seçili bırakıyorum.

 

En son ise artık Export diyebiliriz.